Liverpool, noua regină a Europei! Cormoranii’ s-au impus, în finala Champions League, cu 2-0, în fața celor de la Tottenham.

Meciul a fost precedat de un minut de reculegere în memoria fostului internaţional spaniol Jose Antonio Reyes, care a murit într-un accident rutier. Pe parcursul minutului de reculegere, tot stadionul a aplaudat. Nu au lipsit nici incidentele, o femeie, îmbrăcată sumar, a alergat pe teren după aproximativ un sfert de oră de la startul partidei Tottenham – Liverpool. Ea a fost scoasă rapid de pe gazon.

Partida de la Madrid, de pe Estadio Metropolitano, a avut un start inedit. După aproximativ 30 de secunde, arbitrul Damir Skomina a dictat penalty pentru Liverpool, după un henț comis în careu de Moussa Sissoko. Egipteanul Mohamed Salah a înscris, oferindu-i echipei sale un început perfect.

Fără ocazii cu adevărat notabile de ambele părți, scorul pauzei a fost 1-0, iar în repriza secundă, tot Liverpool a fost cea care a înscris. Divock Origi, introdus în partea a doua, a marcat în minutul 87, scăpând astfel echipa lui Jurgen Klopp de emoții.

Tottenham: Lloris – Trippier, Alderweireld, Vertonghen, Rose – Sissoko (Dier 74), Winks (Lucas 66) – Alli, Eriksen, Son – Kane
Rezerve: Vorm, Gazzaniga, Sanchez, Lamela, Wanyama, Walker-Peters, Llorente, Foyth, Aurier, Davies

Liverpool: Alisson – Alexander-Arnold, Matip, Van Dijk, Robertson – Henderson, Fabinho, Wijnaldum (Milner 62) – Salah, Firmino (Origi 58), Mane
Rezerve: Mignolet, Kelleher, Lovren, Gomez, Sturridge, Moreno, Lallana, Oxlade-Chamberlain, Shaqiri, Brewster

Reuşita lui Salah ocupă locul al doilea în topul celor mai rapide dintr-o finală de Champions League. Cel mai rapid gol a fost cel marcat de Paolo Maldini (AC Milan) în secunda 51 a finalei din 2005 cu Liverpool.

După succesul cu Tottenham, Liverpool se află pe locul al treilea în topul echipelor cu cele mai multe trofee Champions League câștigate (6), după Real Madrid (13) și AC Milan (7).