Cu prilejul sesiunii organizată de Universitatea „Paul Valery” din Montpellier (Franța), Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași și Federația Comunităților Evreiești din România, ocazionată de reconstrucția Sinagogii din Hârlău, în ziua de 13 iunie 2019, Andrei Marga va susține, în deschiderea sesiunii, conferința „Sinagoga în istoria Europei”. Conferința va fi susținută la orele 15, în Hârlău.
În ziua de 14 iunie 2019, orele 14, Andrei Marga susține conferința „Educația: stări de lucruri, erori, soluții”, în Aula Magna a Universității din Suceava, în organizarea Universității din Suceava, Asociației Alumni, Casei Corpului Didactic.
Citește și: Capitala și județele Arad, Argeș, Giurgiu, Hunedoara, Ilfov și Teleorman au fost afectate de inundații
Fost rector al Universităţii „Babeş-Bolyai” Cluj, Andrei Marga a mai fost invitat la Universitatea „Ștefan cel Mare” Suceava și anul trecut, cu ocazia Salonului Internaţional de Carte „Alma Mater Librorum”.